Rozwiązanie zadania:
Odp. a) Poprawnie uzupełnione zdanie brzmi:
Przedstawione na poprzedniej stronie oznaczenie informuje, że mamy do czynienia z przedmiotami wrażliwymi na elektryczność statyczną. Znak ten można spotkać w fabryce, gdzie produkuje się telefony komórkowe i tablety
Odp. b) Poprawnie uzupełnione zdanie brzmi:
Uziemienie można zastosować w celu usunięcia ładunku elektrycznego z przewożącej benzynę stalowej cysterny ponieważ jest ona wykonana z przewodnika
Odp. c) Dzięki dejonizatorowi materiał naelektryzowany ujemnie został zobojętniony elektrycznie. Jakie jony powędrowały z dejonizatora do tego materiału- dodatnie czy ujemne?
Odp. Z dejonizatora na naelektryzowany ujemnie materiał powędrowały jony dodatnie. Ponieważ w wyniku oddziaływania elektrycznego jony te zostały przyciągnięte przez ujemnie naładowany materiał. Jony dodatnie były przyciągane do momentu wyrównania się ładunku ujemnego i dodatniego- elektrycznego zobojętnienia materiału.
Odp. d)
Zdanie 1: Czesząc włosy polistyrenowym grzebieniem, elektryzujemy je dodatnio.
Jest zdaniem prawdziwym, ponieważ polistyren elektryzuje się ujemnie
Zdanie 2: Pocierając papierem torebkę z polietylenu, elektryzujemy ją dodatnio.
Jest zdaniem prawdziwym, ponieważ polietylen elektryzuje się ujemnie, a papier dodatnio
Zdanie 3: Szkło potarte jedwabiem elektryzuje się słabiej niż potarte wełną.
Jest zdaniem fałszywym, ponieważ wełna leży dalej od środka szeregu tryboelektrycznego niż jedwab.
Odp. e)
Suche włosy wygodniej jest czesać grzebieniem zrobionym z drewna niż zrobionym z polistyrenu. Ponieważ drewno leży bliżej środka szeregu tryboelektrycznego. Co oznacza, że słabiej się elektryzuje niż polistyren.