Rozwiązanie zadania:
Odp. a) Rozpylacze do farb konstruuje się w taki sposób, by wylatujące krople były naelektryzowane jednoimiennie, gdyż wtedy krople nie będą się wzajemnie przyciągać lecz będą się wzajemnie odpychać. Dzięki temu farba równomiernie pokryje malowane przedmioty.
Odp. b) Przy zdejmowaniu ubiorów z tworzyw sztucznych słyszymy trzaski i widzimy iskry elektryczne przeskakujące miedzy częściami odzieży, ponieważ wówczas ubrania pocierają sie o siebie i elektryzują się przeciwnymi ładunkami. Jednak są na tyle blisko siebie, że następuje rozładowanie nagromadzonych ładunków elektrycznych. w postaci przeskoku elektronów z jednej części ubrania na drugą.
Odp. c) Sierść psa może być naelektryzowana, gdyż pies często tarza sie na przykład po dywanie. Dotykając ręką jego sierści w ciemności możemy zauważyć przeskok iskry między ręką a sierścią psa. Występuje wówczas rozładowanie sierści psa.
UWAGA: W podręczniku podano, że ręka się elektryzuje, ciało człowieka się nie naelektryzuje, dopóki człowiek nie będzie stać na materiale izolacyjnym (może to być sucha wykładzina, dywan itp.). W innym przypadku ręka spełnia rolę uziemienia, i jeżeli wtedy widzimy przeskok iskry, to przeskok ten jest pomiędzy sąsiednimi włosami sierści, dokładnie tak samo jak w czasie przeskoku iskry przy zdejmowaniu sztucznej odzieży.