Rozwiązanie zadania:
Uwaga: Nie będziemy zapisywać zdań w tabeli, lecz zapiszemy pełną odpowiedź dla każdego schematu obwodu
Obwód I:
Dla schematu obwodu I odpowiednikiem jest rysunek D (rozpoznajemy, po tym, że biegun dodatni baterii połączony jest z wyłącznikiem)
Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest zamknięty (dopasowujemy zdanie K)
Obwód II:
Dla schematu obwodu II odpowiednikiem jest rysunek C (rozpoznajemy, po tym, że biegun ujemny baterii połączony jest z wyłącznikiem)
Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest zamknięty (dopasowujemy zdanie K)
Obwód III:
Dla schematu obwodu III odpowiednikiem jest rysunek A (rozpoznajemy, po tym, że oba bieguny baterii połączone są z żarówką, a wyłącznik jest podłączony równolegle do żarówki)
Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest otwarty (dopasowujemy zdanie L). Do odpowiedzi można dodać wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje. Żarówka świeci tylko wtedy gdy wyłącznik jest otwarty, ponieważ po zamknięciu wyłącznika cały prąd będzie płynąc przez wyłącznik z tego względu, że wyłącznik nie ma oporu elektrycznego (jest traktowany jak przewód elektryczny). Na zaciskach żarówki nie powstanie różnica potencjałów (czyli napięcie elektryczne) co jest warunkiem przepływu prądu przez odbiornik energii elektrycznej.
Obwód IV:
Dla schematu obwodu IV odpowiednikiem jest rysunek B (rozpoznajemy, po tym, że oba bieguny baterii połączone są z żarówką, a wyłącznik jest podłączony równolegle do żarówki)
Żarówka w tym obwodzie będzie świecić niezależnie od pozycji wyłącznika (dopasowujemy zdanie M). Do odpowiedzi można dodać, że wyłącznik jest źle wpięty w obwód, nie spełnia swojej roli.