Kulka zawieszona na nitce została wychylona z położenia równowagi...Świat fizyki Zbiór zadań klasa 8 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 6 strona 12.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Rysunek wahadła

Rysunek wahadła

Odp. a) Kulka puszczony swobodnie po wychyleniu z położenia równowagi będzie się poruszać ruchem niejednostajnie zmiennym. W tym ruchu wartość przyspieszenia nie jest stała w czasie, ponieważ przyspieszenie jest proporcjonalne do siły, która zmienia swoją wartość w zależności od wielkości wychylenia X.
Można to pokazać przyrównując wartość siły sprężystości do wartości siły wynikającej z drugiej zasady dynamiki Newtona

wartość siły sprężystości do wartości siły wynikającej z drugiej zasady dynamiki

Odp. b) Zmiany energii kinetycznej i potencjalnej grawitacji kulki podczas jej ruchu od punktu A, który jest wychylony w prawo od punktu równowagi i podniesiony w górę przebiegają następująco:

Energia potencjalna w punkcie A jest największa i wynosi E=mgh, gdzie h (patrz rysunek) odpowiada różnicy poziomów wysokości, a energia kinetyczna wynosi zero dżuli, ponieważ prędkość ruchu kulki wynosi v=0m/s; zbliżając się do punktu 0 (punkt równowagi) energia potencjalna maleje, a rośnie energia kinetyczna rośnie o tyle, o ile zmaleje energia potencjalna.

Gdy kulka osiągnie punkt równowagi, to wtedy energia kinetyczna jest maksymalna i równa energii potencjalnej w punkcie A, a energia potencjalna będzie wynosić zero.

Gdy kulka przejdzie punk 0 (punkt równowagi) zaczyna maleć jej prędkość, maleje więc energia kinetyczna. Kulka z każdą chwilą wznosi się w górę, czyli rośnie energia potencjalna. Rośnie o tyle, o ile maleje energia kinetyczna.

Gdy kulka dojdzie do punktu B jej prędkość wynosi zero, czyli energia kinetyczna jest równa zero dżuli, a energia potencjalna jest maksymalna i równa wartości energii potencjalnej z położenia kulki w punkcie A.

Opisane przemiany energii zachodzą zgodnie z zasadą zachowania energii

Układ okresowy- kod qr
Układ okresowy

Układ okresowy pierwiastków- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Alkomat- wirtualny test kod qr
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Taklarz- olinowanie stałe kod qr
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz