Rozwiązanie zadania:
Odp. Dodając do siebie dwie siły o jednakowych wartościach niekoniecznie uzyskamy ten sam wynik. Wartość wyniku zależeć będzie od zwrotu tych sił oraz ich wzajemnego kierunku.
Przypadek pierwszy: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale przeciwnych zwrotach.
W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości zero niutonów
Przypadek drugi: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale o zgodnych zwrotach
W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości równej sumie wartości dodawanych sił. Jest to maksymalna wartość jaka można uzyskać z dodawania tych wektorów.
Przypadek trzeci: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), ale kierunkach wzajemnie do siebie prostopadłych
W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości mniejszej niż w przypadku drugim. Wartość tak dodawanych sił można obliczyć stosując twierdzenie Pitagorasa (na rysunku widać, że liczymy długość przekątnej)