Jeśli dodamy do siebie dwie masy, każda po 50kg, zawsze otrzymamy 100kg. Czy jeśli dodamy do siebie...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad.3 strona 149.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Dodając do siebie dwie siły o jednakowych wartościach niekoniecznie uzyskamy ten sam wynik. Wartość wyniku zależeć będzie od zwrotu tych sił oraz ich wzajemnego kierunku.

Przypadek pierwszy: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale przeciwnych zwrotach.

dodajemy dwa wektory sił przeciwnych zwrotach.

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości zero niutonów

Przypadek drugi: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale o zgodnych zwrotach

dodajemy dwa wektory sił o zgodnych zwrotach

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości równej sumie wartości dodawanych sił. Jest to maksymalna wartość jaka można uzyskać z dodawania tych wektorów.

Przypadek trzeci: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), ale kierunkach wzajemnie do siebie prostopadłych

dodajemy dwa wektory sił kierunkach wzajemnie do siebie prostopadłych

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości mniejszej niż w przypadku drugim. Wartość tak dodawanych sił można obliczyć stosując twierdzenie Pitagorasa (na rysunku widać, że liczymy długość przekątnej)

Układ okresowy- kod qr
Układ okresowy

Układ okresowy pierwiastków- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Alkomat- wirtualny test kod qr
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Taklarz- olinowanie stałe kod qr
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz