Cytat: Przedmiot naelektryzowany ładunkiem o nieznanym znaku zbliżono do elektroskopu naelektryzowanego ujemnie. Jaki był znak ładunku ... Świat Fizyki podręcznik dla uczniów gimnazjum, część 3
Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.
Rozwiązanie wybranego zadania:
Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania
Wskazówka: Gdy do elektroskopu naelektryzowanego ujemnie zbliżymy przedmiot naelektryzowany też ujemnie, wówczas listki elektroskopu bardziej się rozchylą. Ponieważ elektrony z górnej części elektroskopu pod wpływem oddziaływania z elektronami zbliżanego przedmiotu, są odpychane i przesuwają sie na pręt, dzięki temu listki elektroskopu bardziej się odchylą.Jeżeli do elektroskopu naelektryzowanego ujemnie zbliżymy przedmiot naelektryzowany dodatnio, wtedy listki elektroskopu częściowo opadną. Dzieje się tak dlatego, że elektrony w wyniku wzajemnego przyciągania z ładunkiem dodatnim zbliżanego przedmiotu, przesuwają się do górnej części przyrządu, co powoduje, że ładunku ujemnego jest mniej na pręcie i listkach.
Odp. a) Listki częściowo opadną, gdy do ujemnie naładowanego elektroskopu zbliżymy ujemnie naładowany przedmiot.
Odp. b) Listki bardziej sie rozchylą, gdy do ujemnie naładowanego elektroskopu zbliżymy dodatnio naładowany przedmiot.